Jak optycznie powiększyć wnętrze? Poznaj nasze wskazówki
Metamorfoza wnętrz i gra kolorów
Małe mieszkania i domki to stała część dzisiejszego budownictwa. Często urządzając małe wnętrza chcemy wydobyć z nich jak najwięcej miejsca w praktyczny sposób. Czy wiesz, że nie tylko ułożenie mebli ma w tym przypadku znaczenie? Z tego artykułu dowiesz się jak z ciasnego pomieszczenia w prosty sposób stworzyć wnętrze pełne przestrzeni i światła.
Metraż, a układ pomieszczenia?
Mimo, że po metrażu łatwo określić dane pomieszczenie jako małe, wpływ na jego wielkość i przestrzenność mają również układ, szerokości ścian i wysokość sufitu. Dużą rolę odgrywa również światło i jego przepływ wewnątrz. Jak więc pokonać te przeszkody i nie bacząc na układ czy wymiary ścian umiejętnie powiększyć taki pokój? Co ma wpływ na optyczną zmianę proporcji i wizualną odmianę wnętrza?
Podłoga drewniana. Wzór i kolor
Bez względu na to czy decydujesz się na drewnianą podłogę, panele laminowane czy płytki imitujące drewno, pamiętaj o tych 3 rzeczach! Po pierwsze kierunek ułożenia i wielkości deseczek. Zależnie od intencji można układać panele tak, aby poszerzyły, wydłużyły lub po prostu rozciągnęły wizualnie pomieszczenie.
Jeśli chcesz optycznie wydłużyć pomieszczenie, ułóż długie, wąskie deski równolegle do dłuższej ściany lub wzdłuż kierunku, w którym patrzysz. Czyli od wejścia w stronę okna. Taki układ to najbardziej naturalny kierunek, który automatycznie „ciągnie wzrok” w głąb pokoju. Natomiast jeśli potrzebujesz poszerzyć pokój układaj panele w poprzek do krótszej ściany. Taki zabieg może optycznie rozszerzyć wnętrze.
Chcesz po prostu rozciągnąć/pogłębić przestrzeń w pokoju? Układaj panele lub płytki pod kątem 45° do ścian. Idealnym wyborem będą jodełki prowadzone od kąta pokoju do kąta pokoju. Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest ułożenie paneli zgodnie z kierunkiem padania światła. To sprawi, że podłoga odbijając promienie słoneczne optycznie powiększy naszą przestrzeń.
Wskazówka, co do kolorów!
Zwróć uwagę na kolor i fakturę podłogi. To również ma znaczenie! Wybieraj jasne, naturalne odcienie drewna z lekkimi żłobieniami i mniejszymi sękami. Zauważ, że wykończenie o satynowym i matowym wierzchu może dobrze współgrać ze światłem i nie skupi na sobie przy tym całej uwagi. Pamiętaj również o spójności kolorystycznej nie tylko z resztą pomieszczenia, ale również z całym mieszkaniem czy domem. Warto zainwestować w listwy przypodłogowe o tym samym kolorze, co ściany. Całość stworzy spójny obrazek, w którym wszystko płynnie współgra. Im mniej chaosu, tym lepiej!
Płytki ceramiczne. Ściany i podłoga
Najważniejsze to jak najbardziej ujednolicić powierzchnię ściany i podłogi używając płytek. Im mniej widoczne są fugi, tym bardziej optycznie przestrzeń na tym zyskuje. Tak samo jak w przypadku podłóg – wybieraj jasne odcienie o gładszych powierzchniach, które odbijają światło tworząc wrażenie większej przestrzenności. Polecamy gresy i płytki szkliwione, które idealnie nadają się do osiągnięcia tego efektu.
Jak układać płytki na ścianach?
Podobnie jak w przypadku paneli podłogowych, układ konkretnych płytek ma duży wpływ na optyczny odbiór pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na ogólnym powiększeniu wnętrza, na przykład małej łazienki – ułóż płytki po przekątnej. Jeśli chcesz podnieść sufit, wyłóż ściany prostokątnymi płytkami w kierunku od podłogi do sufitu w pionie. To stworzy efekt wydłużenia ścian i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się dużo wyższe. A jeśli zależy Ci na poszerzeniu wnętrza, również możesz wykorzystać prostokątne płytki, ale tym razem w układzie poziomym.
Drzwi. Za nimi kryje się magia
Skupmy się jeszcze na drzwiach. Choć często są traktowane jako element czysto techniczny, mogą mieć ogromny wpływ na optyczne powiększenie, pogłębienie czy podwyższenie pomieszczenia. W zależności od ich kształtu, koloru, wysokości, sposobu otwierania i wykończenia, drzwi mogą stać się elementem aranżacji, który „pracuje” na rzecz przestrzeni.
Po pierwsze – drzwi ukryte. Robią bardzo dobrą robotę przy wnętrzach jednolitych i kolorystycznie spójnych. Najlepiej po prostu wstawić drzwi, które mają ten sam kolor co ściany. Wtedy podnoszą optycznie sufit i wydłużają ściany w pionie, więc świetnie sprawdzą się w niższych pomieszczeniach. Następnie warto zwrócić uwagę na drzwi, które są przeszklone lub po prostu przepuszczające światło. Ten rodzaj zamknięcia otwiera przestrzeń i wpuszcza do niej więcej promieni świetlnych, a co za tym idzie – optycznie powiększa wnętrza. Świetna sprawa do przedpokojów, salonów czy pracowni.
Decydując się na szklane lub przeszklone drzwi pamiętaj o jednym! Unikaj masywnych drzwi z dużymi wytłoczeniami i ciemnym kolorem, ponieważ te zamykają optycznie przestrzeń.
Lamele i boazeria. One też mają moc
Oprócz podanych przez nas wskazówek i tricków wnętrzarskich, można użyć jeszcze jednej „tajnej broni”. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie jasnych lub drewnianych lameli na ścianach lub suficie. Pionowe pasy wydłużają optycznie powierzchnie, którą pokrywają. Wystarczy tylko wiedzieć i odpowiednio przemyśleć, gdzie będą się znajdować, a efekt z pewnością spełni oczekiwania. Dodatkowym atutem takich lameli jest to, że można je nakleić również na meble. Można więc w ciekawy sposób wydłużyć na przykład szafki w kuchni czy inne elementy wnętrza.
Projekt wnętrza. Potrzebuję architekta wnętrz
Dzięki wymienionym sposobom, wiesz już co możesz wprowadzić do swojego wnętrza, aby stało się jaśniejsze, bardziej przestrzenne i wizualnie większe. Wszystkie podane przez nas elementy wystroju, które mogą Ci w tym pomóc, znajdują się w naszej ofercie. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć grę kolorów i kształtów. Jeśli masz więcej pytań lub chcesz umówić się na spotkanie z jednym z naszych architektów wnętrz – skontaktuj się z nami! Do zobaczenia!
Nasze salonyZobacz wszystkie
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog